‹ powrót

Media polskie

"Kunszt wykonawców oraz różnorodny repertuar poruszał słuchaczy, dając im niezwykłą ucztę dla ducha. (...) Wszystko to razem dawało niesamowite brzmienie, którego urokowi nie można było się oprzeć. Chórzyści pokazali prawdziwy kunszt, wykonując z pietyzmem i największą czułością pełne radosnego uniesienia śpiewy renesansowe i bogate melizmatyczne utwory epoki baroku. Szczególnie zadziwiały piękne, dźwięczne i czyste wykonania solistów, których śpiew w połączeniu z brzmieniem całego 40-osobowego zespołu porywał słuchaczy do podążania w cudowny świat muzyki krok w krok za śpiewającymi."
Ziemia Lubańska - 17.06.2008

"Niczym śpiew słowika w lodowym pałacu zabrzmiały kolędy (...) w wykonaniu Poznańskiego Chóru Chłopięcego pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. (...) Przepiękne aranżacje, śliczne brzmienie głosów - warto było przyjść w sobotni wieczór do kościoła"
Gazeta Słupecka - 23.01.2006

"Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego zakończył swoje tournee obejmujące występy w Niemczech i w Polsce. Trasa koncertowa z repertuarem adwentowo-bożonarodzeniowym znalazła swój finał w Lipsku. Licznie zgromadzona na występie publiczność bardzo gorąco przyjęła poznańskich chórzystów. Nie obyło się bez bisowania. Po koncercie Jacek Sykulski wraz z chłopcami spotkali się z Konsulem Generalnym w Lipsku - Ryszardem Królem(...)
www.opoka.org.pl/php/kultura - 30.12.2005

"W oczekiwaniu na Boże Narodzenie to tytuł koncertu Poznańskiego Chóru Chłopięcego, który odbył się w sobotę w kościele oo. Dominikanów. Była muzyka adwentowa i kolędy różnych narodów, z akompaniamentem organów, a capella, z partiami solo i zespołowymi. Dyrygował Jacek Sykulski. Słuchacze zapełnili wszystkie ławki w kościele. Chór zaprezentował repertuar ze swojej pierwszej, niedawno wydanej płyty "Boże Narodzenie"
Gazeta Wyborcza - 19.12.2005

"Był to uroczy występ. Harmonia dźwięków szła w parze z harmonią wizualną (...). Gdy soliści wykonywali kolędy, wyglądali jak chłopcy, którzy na rodzinnej Wigilii występują dla rodziny. Ale precyzja wykonawcza stawiała ich na równi z dorosłymi śpiewakami. (...) chórzyści śpiewali świetnie."
Gazeta Wyborcza - Stołeczna - 16.12.2005 r.

"Półtora dnia w auli UAM Poznański Chór Chłopięcy nagrywał swoją pierwsza płytę. Nagranie będzie towarzyszyć kierowanemu przez Jacka Sykulskiego chórowi w grudniowej podróży koncertowej do Niemiec"
Gazeta Wyborcza - 2.11.2005

"Wczorajszy wieczór w Auli UAM upłynął pod znakiem muzyki Jana A.P. Kaczmarka. Usłyszeliśmy pierwsze w sali koncertowej wykonanie jego "Kantaty o wolności". Utwór napisany z okazji 25-lecia "Solidarności" zaprezentowali Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Grzegorza Nowaka, Poznański Chór Chłopięcy i Chór Akademicki UAM"
Gazeta Poznańska - 27.09.2005

"Chcemy chleba!", "Wolność, równość, solidarność", "Wołam z wami wszystkimi" - to hasła strajkujących w 1980 r stoczniowców i słowa Jana Pawła II wspierającego "Solidarność". Słuchała ich wczoraj publiczność w Auli Uniwersyteckiej w "Kantacie o Wolności", którą skomponował Jan A.P. Kaczmarek - Wielkopolanin, laureat tegorocznego Oskara.(...) Wśród wykonawców był Poznański Chór Chłopięcy z solistą Konradem Janiakiem."
Gazeta Wyborcza - Poznań - 27.09.2005

"(...)W Auli UAM najpierw zaprezentował się Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. (...)chór zaprezentował się w repertuarze kolędowym. Śpiewający a'cappella ukazał ładne brzmienie, zwłaszcza w coraz bardziej soczystych głosach męskich, coraz częściej używając różnych trudnych wokalnych technik emisyjnych. (...)"
Głos Wielkopolski – Poznań – 6.01.2005

"(...)ten zespół ma potencjał, którego mógłby mu pozazdrościć każdy chór o podobnym stażu."
Gazeta Wyborcza –Poznań - 8-9.01.2005

"Sukcesem zakończył się krótki pobyt w Niemczech kierowanego przez Jacka Sykulskiego Poznańskiego Chóru Chłopięcego. W sobotę i w niedzielę w Kościele Wolności w parku Sansouci w Poczdamie razem z Brandenburską Orkiestrą Symfoniczną i solistami wziął on udział w wykonaniu „Requiem wojennego” Beniamina Brittena. Koncert zorganizowano z okazji 65. rocznicy wybuchu II. wojny światowej. Całością dyrygował Matthias Jacob. Niemieccy recenzenci podkreślają, że publiczność była zelektryzowana wykonaniem. Jego dramatyzm wzmacniały wiadomości nadchodzące z Północnej Osetii. (...)"
www.naszemiasto.pl – 7.09.2004

"W Kościele Pokoju w Poczdamie odbyły się dwa koncerty ze słynnym War Requiem Beniamina Brittena. W międzynarodowym gronie wykonawców – oprócz miejscowego chóru oratoryjnego, Państwowej Orkiestry Brandenburskiej oraz znakomitych solistów brytyjskich, znalazł się Poznański Chór Chłopięcy przygotowany przez Jacka Sykulskiego, który był jednym z trzech dyrygentów współprowadzących te koncerty. Wydarzenia te spotkały się z nadzwyczajnym przyjęciem ze strony publiczności. A dowodem uznania dla śpiewających chłopców z Poznania jest fakt zaproszenia ich na kolejne koncerty za Odrą."
Głos Wielkopolski – Poznań – 7.09.2004

"Paryżanie nie mogli wejść 3 maja do Katedry Notre Dame, gdzie wieczorem „Sezon Polski” otwierał Poznański Chór Chłopięcy i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Wśród pięciotysięcznej widowni nie zabrakło polskiego ministra kultury – W. Dąbrowskiego, korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Paryżu i... A. Seweryna. W pierwszej części Poznański Chór Chłopięcy pod kierunkiem Jacka Sykulskiego śpiewał polską i francuską muzykę a'cappella. W drugiej pod kierunkiem Jose Marii Florencio wspólnie z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i solistami – B. Kubiak, J. Rappe i J. Brękiem wykonali arcypolskie dzieło - „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego."
Głos Wielkopolski – Poznań – 5.05.2004

"Nowe stroje dotarły do Poznańskiego Chóru Chłopięcego. To eleganckie smokingi z aksamitu i atłasu. Zaprojektowała je stylistka dwutygodnika "Viva", Jolanta Czaja.(...)"
Gazeta Poznańska - Poznań - 29.04.2005

"(...) młodzi śpiewacy z Poznańskiego Chóru Chłopięcego przymierzyli nowe stroje. (...) Ubrania projektowała Jolanta Czaja - stylistka z Warszawy. Strój składa się z aksamitno-jedwabnej marynarki w typie smokingu, białej koszuli i prostych czarnych spodni. -Starałam się zaprojektować coś szlachetnego, klasycznego - tak aby strój nie kojarzył się z konkretną epoką. To nie kostium, ale ubranie na scenę - objaśnia Czaja."
Gazeta Wyborcza - Poznań - 28.04.2005

"Chłopcy siedzą w półkolu. Jacek Ostaszewski bardzo spokojnym głosem objaśnia zasady oddechu, pulsowania ciała... Właściwie chórzyści z Poznańskiego Chóru Chłopięcego to znają, ale Ostaszewski opowiada im inaczej o tych sprawach.(...)br>Co Jacek Ostaszewski, współtwórca legendarnej grupy Osjan, robi w Poznańskim Chórze Chłopięcym? Prowadzi warsztaty, zajęcia nieco inne od tych, w których chłopcy brali dotychczas udział. (...)Ostaszewski dąży, aby uczestnicy zajęć sami odczuli to, co wcześniej mówił przekonali się sami, jak ważna w muzyce jest cisza, skupienie, słuchanie... Za dwa tygodnie kolejne zajęcia. A rezultat? Na to trzeba będzie poczekać."
Głos Wielkopolski – Poznań – 20.03.2004

"Agata Steczkowska od września 2003 roku współpracuje z Jackiem Sykulskim w nowej instytucji, jaką jest Poznański Chór Chłopięcy. (...) kiedy ktoś ogląda ją podczas pracy z chłopakami w chórze, kiedy słucha, jak opowiada o swoich podopiecznych, o muzyce sakralnej, w wyobraźni dostrzeże skrzydła. To wszystko ją uskrzydla. Jak na dobrego dyrygenta, a na dodatek pedagoga przystało, ma słuch absolutny."
Głos Wielkopolski – Poznań – 28.02.2004

"(...)Podczas wczorajszego spotkania pokazano także zrealizowany przez Pawła Althamera i Jacka Taszakowskiego teledysk z piosenką Jakuba Królikowskiego „Nie mam swego ego, nie mam tożsamości.” Jak powiedział Jacek Taszakowski – projekcja wprowadziła atmosferę łagodności i zadumy. Film powalił i wzruszył. Oprócz śpiewaków Poznańskiego Chóru Chłopięcego w filmie wystąpiły dzieci na podwórkach i ulicach. Jest drużyna młodzików „lech”, są młodzi wioślarze i zapaśnicy. Wczorajsze spotkanie ukazało zupełnie nową jakość chóru."
Gazeta Poznańska – Poznań – 27.02.2004

"(...)Piosenka „Nie mam swego ego” stanowi tło do niezwykłego teledysku zaprezentowanego wczoraj dziennikarzom – Namówiliśmy chłopaków, by zrobili coś własnego, by się otworzyli – opowiadała Agata Steczkowska, która od września 2003 pomaga Jackowi Sykulskiemu prowadzić poznański chór. - Powstał przekaz, który jest przejmującym dowodem utraty w wiary w świat dorosłych. (...) Za dwa lata to będzie najlepszy chór w Polsce Widząc zaangażowanie nowych przełożonych i menedżerów, nie ma powodu nie wierzyć w to, że za dwa lata to będzie najlepszy chór w Polsce . Wygląda na to, że (...) chór nie mógł dostać się w lepsze ręce."
Gazeta Wyborcza – 27.02.2004

"-Tygodnie, jakie upłynęły od momentu otrzymania propozycji, aż do podjęcia decyzji, były chyba najtrudniejsze w moim życiu – przyznaje Jacek Sykulski – Powiedziałem: tak, bo zrozumiałem, że nie mogę odmówić. (...)Praca artystyczna jest jednak kontynuowana. Jacek Sykulski nie odrzuca dotychczasowych osiągnięć zespołu, ale chce rozwijać jego brzmienie, rozszerzyć repertuar. Pod koniec 2003 roku Poznański Chór Chłopięcy wystąpił na koncercie razem z Take 6, odbył tournee po Niemczech. W maju czeka go ważny koncert w paryskiej katedrze Notre Dame podczas Sezonu Polskiego we Francji, we wrześniu weźmie udział w wykonaniu „War Requiem” Brittena w Poczdamie, w listopadzie pojedzie na kolejne występy w Niemczech."
Rzeczpospolita – 27.02.2004

"Jacek Sykulski ze swoimi współpracownikami i przedstawicielami władz Poznania zorganizowali w Warszawie konferencję prasową, podczas której opowiedzieli nie tylko o półrocznej pracy z chłopcami, nowej instytucji, jaka funkcjonuje od 1 września 2003 roku, ale także o chóralistyce poznańskiej. Opowiedzieli także o planach chóru, który już za parę tygodni znowu będzie zespołem chłopięco-męskim (...). Już 3 maja wystąpi on w paryskiej katedrze Notre Dame z muzyką polską. 4 września zespół zaśpiewa Requiem wojenne Brittena w Poczdamie, a w grudniu koncert adwentowy w katedrze berlińskiej. Podczas spotkania z dziennikarzami Jacek Sykulski zaprezentował także teledysk z piosenką Jakuba Królikowskiego (ucznia Poznańskiej Szkoły Chóralnej Kurczewskiego), który nakręcili Jacek Taszakowski i Paweł Althamer."
Głos Wielkopolski – Poznań – 27.02.2004

"To co pokazali było czymś niewiarygodnym. Śpiewają bardzo dobrze, są pełni energii. Spotkalismy się. Zrobiliśmy wspólne zdjęcia. Niech Bóg błogosławi temu dyrygentowi i da mu swoją siłę.” - powiedział Gazecie Poznańskiej Claud Mc Knight - członek legendarnego zespołu Take 6"
Gazeta Poznańska – Poznań – 19.11.2003

"Połączone zespoły Chóru Akademickiego UAM oraz Poznańskiego Chóru Chłopięcego będą we wtorek supportem przed poznańskim koncertem legendarnej grupy „Take 6”. Podczas kilkunastominutowego występu, najpierw Akademicy wykonają dwa przeboje „Java Jive” Manhattan Transfer i „Tears In Heaven” Erica Claptona. Potem oba chóry razem – amerykański hymn „My Country 'Tis Of Thee”. Szef obu chórów Jacek Sykulski i menedżer Poznańskiego Chóru Chłopięcego Marcin Poprawski zabiegali o to, aby poznańscy chórzyści mogli spotkać się ze słynną grupą. Myślano o wspólnych warsztatach, ale „Take 6” wpadnie do Poznania dosłownie „na chwilę” i nie będzie miał czasu nawet na konferencję prasową. Menedżerowie legendarnego zespołu powiedzieli krótko – zaśpiewajcie na naszym koncercie. Dla młodych spiewaków oznacza to niesłychaną nobilitację."
Gazeta Poznańska – Poznań – 14.11.2003

"Repertuar Chóru jest bardzo rozległy. Wchodzą tu w grę właściwie wszystkie najważniejsze pozycje, których faktura mieści się w jakiś sposób w tessyturze, w czysto technicznych, wysokościowych możliwościach zespołu. Te możliwości są zresztą bardzo duże: wydaje się, że nie istnieją tu żadne tonalne czy harmoniczne bariery, których zespół nie byłby zdolny przekroczyć, żadne intonacyjne trudności, których nie byłby zdolny pokonać. I tym wydaje się zasadniczo różnić od zespołów wyrosłych z długotrwałej i bogatej tradycji, od wiekowych i sławnych chórów chłopięcych Europy: że jego horyzonty poszerzają się nieustannie, że podąża on jakby za rozwojem muzyki, że jest zespołem nowoczesnym, w jakimś stopniu związanym z nurtami rozwojowymi muzyki współczesnej. (...) W jakimś sensie powracamy przy tym mimo wszystko do źródeł, do początków, do wielkich pierwszych szkół śpiewu chóralnego w XIV i XV wieku: w szkołach tych wykonywano mianowicie przede wszystkim muzykę nową, aktualnie napisaną."
Bohdan Pociej - artykuł z albumu "Poznański Chór Chłopięcy"