‹ powrót

Kulturalne

Missa 1956
Msza Jacka Sykulskiego została napisana specjalnie z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. Jej premierowe wykonanie można było usłyszeć 28 czerwca o godz. 10 podczas uroczystej liturgii na Placu Mickiewicza transmitowanej przez TVP.
"Missę 1956" zamówił u Jacka Sykulskiego prezydent Ryszard Grobelny. Dedykowana jest ona ofiarom i bohaterom poznańskiego powstania. W prawykonaniu udział wzieli: Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Katowicach, Poznański Chór Chłopięcy, Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz soliści: Donata Hoppel (sopran), Katarzyna Rościńska (alt), Zbyszko Rogoziński (sopran - solista Poznańskiego Chóru Chłopięcego), Wojciech Mrozek (klarnet) i Krzysztof Dys (fortepian). Dyrygował Jacek Sykulski. Całość uroczystości można było zobaczyć na żywo w TVP. "Missa 1956" ukazała się także na płycie.

Festiwal i Mistrzostwa Chórów Chłopięcych w piłce nożnej - Lipsk 2006
27 kwietnia rozpoczęła się trasa koncertowa Poznańskiego Chóru Chłopięcego po Niemczech. Pierwszy koncert śpiewacy dali w Thomaskirche w Lipsku. Następnego dnia wzięli udział w rozgrywkach piłkarskich w ramach Mistrzostw Chórów Chłopięcych w piłce nożnej, w których zajęli trzecie miejsce. Także w tym dniu można ich było usłyszeć podczas wspólnego koncertu wszystkich zaproszonych chórów. 30 kwietnia Poznański Chór Chłopięcy zabrzmiał na Mszy św. w Lipsku.

Warsztaty z profesorem Billerem
26 i 27 lutego odbył się dwudniowy cykl warsztatów, prowadzony przez profesora Georga Billera,wybitnego specjalisty w dziedzinie muzyki J.S. Bacha oraz dyrygenta słynnego niemieckiego Thomanerchor. Zajęcia odbyły się w auli Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Wszyscy amatorzy muzyki Bacha mogli wziąć udział w warsztatach. Objęły one wykład profesora Georga Billera oraz prof. Marka Dyżewskiego z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, jak również otwarte próby Poznańskiego Chóru Chłopięcego prowadzone przez profesora Billera.

Płyta Świąteczna
Płyta jest autorskim wyborem utworów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Nastrój płyty kształtują „anielskie” głosy chłopięce. Wkradają się do niej również ciekawe brzmienia współczesne oraz inspiracje folklorem (Pasły się owiecki). Kunszt wokalny prezentują młodzi soliści. Premiera CD miała miejsce 6. grudnia, w dniu św. Mikołaja. Chór będzie promował ją podczas występów w Polsce, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie (15.12.), Kościele oo. Dominikanów w Poznaniu (17.12.) oraz w Niemczech.

Trasa koncertowa
W grudniu Poznański Chór Chłopięcy odbył trasę koncertową po Niemczech. Odwiedził takie miasta jak: Poczdam, Neubrandenburg, Berlin, Rostock, Lipsk, Frankfurt nad Odrą i Schwerin. Podczas pobytu w Lipsku chórzyści spotkali się z profesorem Georgiem Billerem i prowadzonym przez niego Thomanerchor. Trasa koncertowa została zakończona koncertem "Weinachten in Frieden", który odbył się w słynnym Gewandhaus w Lipsku. Chłopcy zaśpiewali z Aurorą Lacasa, znaną niemiecko - hiszpańską solistką. Koncert miał szczególne znaczenie, gdyż podczas niego został przyznany Chórowi zaszczytny tytuł "Fame of signs Germany"

War Requiem Brittena
25 listopada 2005 r w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego 1 o godz. 19:00 odbył się koncert inauguracyjny III Poznanskiego Festiwalu Mozartowskiego. Poznański Chór Chłopięcy, Chór Akademicki UAM oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Grzegorza Nowaka wykonały Requiem Wojenne op. 66 Benjamina Brittena.

Kantata o wolności
Poznański Chór Chłopięcy wziął udział w prawykonaniu kompozycji Jana A.P. Kaczmarka "Kantata o wolności".
"Kantata o wolności" to utwór polskiego zdobywcy Oscara skomponowany specjalnie z okazji 25-lecia Solidarności, dedykowany Janowi Pawłowi II i w dużej mierze oparty na jego słowach. Ok. pięć tysięcy osób zebranych na Placu Solidarności w Gdańsku wysłuchało tego wyjątkowego koncertu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski z małżonką, Lech Wałęsa, prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili.
Utwór składający się z pięciu części wykonało ponad dwustu artystów: połączone chóry - Poznański Chór Chłopięcy, Chór Akademicki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Partie solowe wykonali 12-letni solista PChCh Konrad Janiak oraz Agnieszka Tomaszewska - córka stoczniowca, biorącego udział w strajkach przed 25-cioma laty.
Ten niezwykły koncert ilustrowany na telebimach archiwalnymi zdjęciami Polski z lat 80-tych był transmitowany na żywo przez Telewizję Polską.

Symfonia Ogrodów
Symfonia Ogrodów jest utworem wokalno-instrumentalnym na orkiestrę kameralną, chór chłopięcy, sopran, baryton i live electronic, który poprzez ambitne połączenie klasycznych i nowoczesnych elementów muzycznych z produkcjami multimedialnymi, czyni odbiorcę zarówno słuchaczem, jak i widzem. Kompozytor Zbigniew Łowżył zaprosił do współpracy wielu polskich artystów, reprezentujących sztukę offową, awangardę obrazu, przedstawicieli nowych nurtów we współczesnej muzyce klasycznej oraz polskich poetów.
Ten niezwykły projekt, w którym wystąpił Poznański Chór Chłopięcy oraz Poznańska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego, został zaprezentowany w ramach Imprez Wartych Poznania w Berlinie, Frankfurcie nad Odrą oraz Poznaniu.

Projekt „Teledysk”
Znani artyści - Paweł Althamer, Jacek Taszakowski i Agata Steczkowska - zapraszają PChCh do współpracy przy projekcie „Teledysk” przygotowywanym na Biennale Sztuki Dziecka. Tekst i muzyka pisane są przez chórzystów i uczniów szkoły chóralnej” Tekst i melodia piosenki ”Nie mam swego ego” staje się muzycznym motywem przewodnim całego projektu. Projekt w ramach którego zarejestrowanych zostaje ok. 1000 wypowiedzi dzieci z ulic Poznania pokazuje przekrój aspiracji, celów, motywacji i warunków życia dzieci we współczesnym polskim mieście. PChCh niczym chór z greckiej tragedii muzycznie uwypukla wypowiedzi dzieci i młodzieży zderzonej ze światem dorosłych. Projekt prezentowany jest mediach ogólnopolskich (gazeta.pl) oraz podczas I Krajowych Targów Sztuki "Art Poznań 2004" w Poznaniu.

Ceremony of Carols
Kompozycja “A Ceremony of Carols” Benjamina Brittena na chór chłopięcy i harfę stała się fundamentem pierwszego programu artystycznego przygotowywanego przez chór samych chłopców przez nową dyrekcją, program koncertowy chóru uzupełniony był współczesnymi polifonicznymi kompozycjami irlandzkimi. Przygotowywanie subtelnej i bardzo trudnej kompozycji Brittena stały się dla chóru chłopięcego znakomitym polem do kształtowania umiejętności wzajemnego słyszenia i współodpowiedzialności za ostateczny delikatnie utkany przez zespół efekt wyrazowy, który wzruszał i paraliżował publiczność swoją delikatną, anielską aurą. Muzyka ta jest prawdziwym sprawdzianem kunsztu i jakościowej stabilności zespołu złożonego ze śpiewających chłopców. Utwór Brittena stał się też przyczynkiem do zmiany brzmienia zespołu na bardziej naturalne, proste i adekwatne do poziomu rozwoju dziecięcych strun głosowych.

Warsztaty PChCh
Ideą Warsztatów PChCh jest otworzyć chórzystów PChCh na nowe doświadczenia z zakresu muzyki i sztuki nowoczesnej, nowych mediów oraz poznania wybitnych osobowości twórczych, a zarazem współuczestnictwa w działaniach przez nich prowadzonych. Dzieci nabierają nowych umiejętności, oraz wiedzy o byciu pełnowartościowym twórcą i dobrym komunikowaniu się z odbiorcami muzyki, którą wykonują.

Wiosna Chóru? – film dokumentalny
Film dokumentalny przygotowany przez Jacka Taszakowskiego jest zapisem działań chłopców z PChCh oraz ich opiekunów w pierwszym roku działalności chóru pod nową dyrekcją, od pierwszych przesłuchań do wielkiego sukcesu chóru w Paryżu. Jest formą świadectwa tego czasu, ale również upominkiem i pamiątką dla chórzystów, ich rodzin i ich przyjaciół.
PChCh w Paryżu. „Nova Polska” w Notre Dame
Koncert Poznańskiego Chóru Chłopięcego w Paryskiej Notre Dame jest jednym z pierwszych i bardziej dostojnych wydarzeń Polskiego Sezonu we Francji „Nova Polska”, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza i Ministerstwo Kultury. Katedra tego dnia pomieściła ponad 4000 osób, którzy następnie gromko oklaskiwali specjalnie przygotowany na tę okazję repertuar. W pierwszej części koncertu Notre Dame wysłuchała m.in. kompozycji Tavenera, Urbaitisa, Messiaena, Koszewskiego, aranżacji chóralnych muzyki Chopina oraz kompozycji Jacka Sykulskiego. W drugiej części – pod dyrekcją Jose Maria Florencio wraz z orkiestrą Poznańskiej Filharmonii oraz udziałem wspaniałych solistów: p. Barbary Kubiak, Jadwigi Rappe i Jarosława Bręka – PChCh wykonuje „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego – pomnik polskiej muzyki XX wieku. Podczas koncertu obecni byli przedstawiciele środowisk opiniotwórczych Francji i Polski, rządu francuskiego i polskiego, Polskiej Ambasady we Francji, Instytutu l’AFFA, był również Minister Kultury Waldemar Dąbrowski i przedstawiciele Instytutu Adama Mickiewicza. Wśród gości przytupujących w rytm śpiewu chórzystów obecny był Andrzej Seweryn oraz licznie zgromadzona Polonia paryska i rodzimi Francuzi. Chór otrzymał gromkie brawa i owacje na stojąco, a Ambasador Polski we Francji nie mógł dojść do słowa zagłuszany oklaskami. Po koncercie Minister Dąbrowski obiecał chórzystom osobistą wizytę w Poznaniu, podczas której szczerze podziękował chórzystom: „Kierowały mną emocje, kiedy w Paryżu zaproponowałem to spotkanie. Wprowadziliście 4 tysiące Francuzów i Polaków, zgromadzonych w Notre Dame w niezwykły klimat. Chciałem wam powiedzieć jak było pięknie”.

The Boys
„The Boys” - chór, którego członkami są mali chłopcy (8 i 9-latkowie) prowadzeni przez dyrygentkę Agatę Steczkowską. Chór rozpoczął pracę w marcu 2004 roku. Agata Steczkowska wykorzystuje swoje ponad 20-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Kształci i wychowuje małych chórzystów poprzez zabawę i według współczesnych metod pedagogicznych. Ideą istnienia zespołu jest oprócz „zabawy w muzykowanie" rzetelne i wszechstronne przygotowanie chłopców do przyszłego uczestnictwa w działaniach artystycznych Poznańskiego Chóru Chłopięcego.

„The Boys” są bardzo lubianym przez publiczność zespołem. Chór ceniony jest za naturalną radość i energię oraz swoisty profesjonalizm. Warsztaty Pani Agaty
Odbywające się w roku 2005 jako projekt PChCh, coroczne, wakacyjne spotkanie pawie 100-osobowejgrupy dzieci ze znakomitymi wykładowcami i popularnymi artystami zapoczątkowane przed kilku laty przez Agatę Steczkowską. Zajęcia prowadzone m.in. przez Grzegorza Turnaua, Pawła Althamera, Zbigniewa Zamachowskiego, Stanisława Soykę, Agatę Steczkowską, Jacka Taszakowskiego i wielu innych znanych i umiejących pracować z dziećmi osobistości, gromadzą mniej i bardziej zdolne dzieci na wakacjach inspirującej do wspaniałej twórczości, wyzwalają w dzieciach wielkie artystyczne potencjały.

PChCh na Adwent
Jacek Sykulski wraz z PChCh i Agatą Steczkowską przygotował program muzycznych arcydzieł na chór a capella z przeznaczeniem na czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Program ten prezentowany na bardzo dobrze przyjmowanych koncertach w Polsce i za granicą.

Muzyka filmowa Jana A.P. Kaczmarka
Program z muzyką filmową Jana A. P. Kaczmarka przygotowywany jest jako część jego prezentacji na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (sierpień 2005). Jan A. P. Kaczmarek jest przyjacielem Chóru. Mieszka w Los Angeles. Ostatnio został nagrodzony Oskarem za muzykę do filmu "Marzyciel". Na sierpniowym koncercie wystąpi również Leszek Możdżer. PChCh bardzo się cieszy ze wspólnego projektu z kompozytorem.

PChCh i Gwiazdy
Cykl koncertów „PChCh i Gwiazdy” stanowić będzie spotkanie chórzystów oraz samej poetyki wykonawczej chóru chłopięcego, jego stylu z współczesnymi, popularnymi, choć ambitnymi muzycznie, wykonawcami wykonującymi różne gatunki szeroko pojętej muzyki rozrywkowej.

Chóralna Wielkopolska – PChCh na szlaku
Projekt wizyt PChCh w miastach powiatowych Wielkopolski, koncertów, spotkań muzycznych i warsztatów służyć ma poznaniu i inspirowania amatorskiego ruchu chóralnego w Wielkopolsce, która posiada wiele zespołów, jest pomysłem, który służyć ma również rozwojowi PChCh.

Muzyka na Wielki Post
Muzyka wielkopostna i pasyjna posiada niezwykła moc ekspresji, która dla PChCh może stanowić wyzwanie do proponowania specjalnego repertuaru na ten czas liturgiczny w roku kościelnym. Koncerty w Polsce i Europie z muzyką wielkopostną i pasyjną są corocznym ważnym momentem działalności chóru.

4 x P
PChCh pragnie się wpisać w strategię miasta Poznań, które pragnie znaleźć się wspólnie obok Petersburga, Perugii i Poczdamu, czwartą europejską stolicą kultury w roku 2010. Nasza współpraca ze środowiskiem muzycznym tych miast pozwoli na zbudowanie dobrej oferty kulturalnej dla promocji naszego miasta i kraju

Muzyka dawna z Południowej Ameryki
Prof. muzykologii, odkrywca renesansowej i barokowej muzyki napisanej w Południowej Ameryce, Piotr Nawrot proponuje PChCh prawykonania polskie i liczne wykonania znalezionych przez niego i krytycznie wydanych źródeł, arcydzieł latynoamerykańskiej muzyki dawnej.

Polska – Anglia. Muzyczny pojedynek
Pomysł zaproszenia do Polski oraz odwiedzenia i wzajemnego poznania metod pracy jednego z najlepszych angielskich chórów chłopięco- męskich jest ideą, która oprócz swoistego, pokojowego pojedynku na estradzie muzycznej i inspirującej obserwacji angielskiego warsztatu pracy chóralnej musi skończyć się na boisku piłkarskim...

Chóralny hip-hop
Dotarciu chóru do nowych odbiorców, ale również dla zmierzenia się z bardzo trudnym dialogiem stylów muzycznych służyć będzie próba nagrania wspólnej płyty chóru z jednym z najlepszych wykonawców polskiego hip-hopu.

Europejskie Tournee przed Bożym Narodzeniem
Tradycyjne już koncerty chórów chłopięcych przed Bożym Narodzeniem wyznaczają stały rytm pracy chóru również PChCh, który bardzo dokładnie przygotowuje swój program na czas Adwentu oraz Bożego Narodzenia, dzieląc się naszymi umiejętnościami w tym zakresie z mieszkańcami krajów Europy zachodniej. Nadzieja, którą niesiemy z pomocą naszej muzyki w Adwencie przenosi się na świąteczny nastrój i pozytywne energie, pozostawione na długo w duszach słuchaczy.